Piac. Zsúfolt busz. Légkondi kikapcs. Tenyérnyi ablak kinyit. Nénikék csomagokkal. Férfi ücsörög.
Férfi. Inkább csak egy annak látszó hímnemű. Mert nem férfi az, aki nem adja át a helyét egy idős asszonynak.
Elnézem ezt a vasalt inget viselő, kövérkés, izzadt, kókadt fazont.
Férfivá válás
A férfiává válás gyerekkorban kezdődik. És nem azzal, hogy kék pólót veszek neki. Meg hogy a kisebb baleseteknél elrikkantom magam, hogy “Katonadolog!”. Nem is a betonkeverő-kukásautó-markoló-vonathegyektől.
Hanem attól, hogy mit tapasztal.
Szülői minta
A gyerek elsősorban utánoz. Figyel, lát, meglát. Nem a szavak hatnak rá elsősorban. Hanem az, ahogyan viselkednek a szülei. Ahogy beszélnek, ahogy a saját szüleikkel, barátaikkal, idegenekkel bánnak – és ahogy egymással. Férfi a Nővel. Nő a Férfivel.
A gyerek mindent lát: beivódik a kis tudatába, gondolkodásmódjába a tapasztalat, a példa. Ha az a követendő minta, hogy apa előreengedi anyát, átveszi a nehéz csomagot, vagy hogy megölelgeti a feleségét és azt mondja, ülj le, pihenj egy kicsit, ma sokat tettél -, akkor valószínűbb, hogy felnőttként majd ő is értékeli a női, anyai erőfeszítéseket. De ha otthon csak az elvárást tapasztalja, jó szó, figyelmesség nem jár… Ha otthon anya elnyomott helyzetben van, ha engedélyt kell kérnie apától, ha nem törődnek a vágyaival, szükségleteivel, akkor az rossz indulás a férfivá válás útján. Felnőttként, férjként nem is olyan könnyű szemléletet váltani.
Mint ahogy ennek az ellenkezőjét is tapasztalom: sok anyuka a kicsi nemétől függetlenül bevonja gyerekeit a háztartásba, a főzésbe – és ez olyan jó! Kis lovagok, akik segítenek teríteni, akik meglátják, ha anya fáradt, akik már most sem felejtik el megköszönni a finom ebédet. 🙂
Gyermekkori környezet
Nem mindegy, hogy melyik országba, melyik kultúrkörbe, de főleg melyik családba születünk. Amit a gyerek maga körül lát, azt fogja természetesnek tartani. Hozzá fog tartozni a gyökereihez. Olyan jó is a fiainkkal beszélgetni a fiús-lányos dolgokról! Figyelmeztetni őket idejekorán, hogy a lányokkal kicsit finomabban kell bánni. A lányokat meg lágyságra, kedvességre nevelgetni.
És a párkapcsolatunkban is ragaszkodnunk kell a női jogainkhoz, egyúttal vállaljuk a női lét feladatait is. Egy maszkulin anya ugyanolyan rossz példa, mint az elnyomott helyzetét elfogadó. Ne hárítsuk a felelősséget csak az apákra.
Hát itt kezdődik…
Itt pedig folytatódik (a cikk) >>
Pintérné Mirza Anna
irastollelekig.cafeblog.hu
[wysija_form id=”1″]
Kép: pixabay.com