Mit vegyél a babafürdetéshez? Milyen fürdetőszereket, samponokat keress, ha nem akarod kitenni kisfiad bőrét nap mint nap a kozmetikumok, fürdetők káros hatásainak?
Így csinálta egy tudatos anyuka!
Kozmetikai termékek
Az első gyermekem születése előtt már nyakig elmerültem a különböző kozmetikai termékeket elemző, véleményező cikkekben, amik figyelmeztettek vagy éppen riogattak, hogy szinte minden kozmetikai termék káros az egészségre. Eleinte csak a fő „ellenséget”, az SLS-t (Sodium lauryl sulfate) szerettem volna elkerülni, mert igen! A babafürdetők némelyikében is ott van az összetevők között.
Gyógyszertári fürdető
Ezek után úgy döntöttem, hogy még a gyógyszertári fürdetőt sem fogom az újszülött babám vizébe tenni. Hogy miért? Túl sok információ volt a neten és túlzásba vitt rémisztgetéseket is olvastam. Nem tudtam eldönteni, kinek higgyek és melyik fürdető lenne a jobb a gyógyszertári helyett.
Mégis mivel fürdessek?
Saját tapasztalataimból indultam ki végül. A mindennapos (nem natúr) szappanos fürdés nagyon szárítja a bőröm, nyár kivételével szinte mindig, tehát a gyereké is hasonló lehet, vagy még érzékenyebb. Ezért a sima víz mellett döntöttem. Ezt több cikkben is javasolták.
Babafürdetés tejben
Később anyatejet is tettem a fürdővízbe, mivel volt fölöslegem és sorakoztak a majdnem „lejárt” lefagyasztott adagok a mélyhűtőben. Torma Viktória szakértő cikkét (http://hazikence.hu/component/k2/babafurdetes-termeszetesen) ajánlom figyelmetekbe, aki elmagyarázza, miért jó az anyatej, vagy egyáltalán a tej, a fürdetéshez. Persze ha nincs elég anyatej, akkor a zsírosság sorrendjében a kecsketej vagy a tehéntej is sokkal jobb megoldás, mint a gyógyszertári.
Kecsketejes szappan
Ha valaki ódzkodik a tejtől, akkor szerintem a kecsketejes szappant is érdemes kipróbálni, de inkább csak úgy, hogy egy kis mennyiséget feloldunk a fürdővízben, nem pedig a baba bőrére kenve.
A kecsketejes szappan hatásairól itt olvashattok: http://hazikence.hu/component/k2/tejes-szappanokrol
Kamilla
Az egyik idősebb rokonunk mesélte, hogy kamillateát tettek a gyerekeik fürdővizébe. Én azért nem próbáltam ki, mert a kamilla szárító hatású is, igaz, hogy gyulladáscsökkentő és nyugtató is egyben. Szerintem ha nem főzzük túl erősre, akkor ez is jó lehet.
Hajmosás:
Natúr szappannal mostam mindkét gyermekem haját, mivel koszmós volt a fejbőrük. Nem tapasztaltam semmilyen negatív hatást. Persze kíméletes voltam, csak ott próbáltam jobban habosítani, ahol koszmó volt.
Ha nincs koszmója a babának, szerintem a sima fürdővíz is elég, vagy akár a kecsketejes szappan.
Szeborreás bőr:
Mindkét gyermekemnek 1 hónapos kortól szeborreás felrakódások jelentek meg a fejen, homlokon, arcon, szemöldökön, fül mögött. A szőrmentes helyeken natúr szappannal dörzsölgettem, majd törölközővel is. Ezek 1-2 hónap múlva eltűntek. A koszmó maradt csak meg. A fiam most 4,5 múlt, a fején is eltűnt a koszmó (4 évesen még volt). A lányom 2 éves múlt, még most fogok drasztikusabb módszerekhez nyúlni a koszmója ellen (fésülés és dörzsölés).
A sampon, amit használunk, házi készítésű, csalántea tartalmú. Valószínűleg van köze ahhoz, hogy a fiamról eltűnt a koszmó, de ebben nem vagyok biztos. Majd a lányomnál kiderül. 🙂
Ha már nagyobb a gyerek, akkor nyugodtan lehet natúr szappannal vagy ártalmatlan tusfürdővel fürdetni és ártalmatlan összetevőkből álló samponokat használni. Pl.: a Meskán házi készítésűek, Logona, Biola, Dr. Hauschka, Farfalla, Bio Belle
Összességében az a tapasztalatom, hogy a gyermekeim bőre jól működik, ellenálló. És nincsenek panaszra okot adó hosszú távú tünetek. Érzékeny bőrűek (pl.: a lányom, ha ecetes uborkát eszik, akkor vörös foltos lesz a szája körül), de az erre utaló jelek pár óra alatt elmúlnak.
A lényeg, hogy hagyjuk a bőrt lélegezni és hagyjuk, hogy megtanulja megvédeni önmagát.
Bak Zsuzsanna
Tudatos mindennapok
Kép: Freedigitalphotos.net
Van-e bevált fürdetőszered, samponod? Mit ajánlasz a csöppségek fürdetéséhez?